Hakkımızda

1934 ‘den bugüne Dede’den toruna miras kalan pastırma ve sucuk gıda sektörü tecrübemiz,2001 yılında Niğde Organize Sanayi bölgesinde üretim faaliyetine başlamış olup günümüze kadar devam etmektedir.

      İşletmemiz  5000 metre kare açık ve 3000 metre kare kapalı alan üzerine kurulmuş olup deneyimli personeli ve kaliteli ürünleri ile Niğde’nin ülke çapında et sektörüne verdiği hizmeti üst seviyeye ulaştırmayı ve tüketicinin damak zevkine en iyi şekilde hitap etmeyi amaç edinmiştir.

     Hizmet verdiğimiz müşterilerimizin memnuniyetini esas alan kalite anlayışıyla;onların istek ve ihtiyaçlarını zamanında karşılamak ,yasal mevzuat şartlarına uygun üretim yaparak tüketici sağlığını korumak,sürekli iyileştirme ilkesi ile maksimum kalitede üretim yapmak temel ilkelerimizdir.Tüm birimler çalışmalarında çevreye duyarlı ve doğal dengeye saygılıdır.

       Ürün yada üretim kalitesinden ödün vermeden , hijyenik şartlarda en gelişmiş teknoloji ve kaynaklarını etkin kullanarak ürünlerini ve markasını Türkiye pazarında aranır koruma getiren  AYKACAN SUCUK VE PASTIRMA müşterilerine daha iyi hizmet vermek amacıyla vizyonunu daima geniş tutmaktadır.

    Ürünlerimizin insan sağlığı üzerindeki kritik etkisinin bilincinde olan firmamız çalışanları,bu bilincin tedarikçi ve müşterilerimizde buluşması için özenle çalışmaktadır.