Sağlık Bülteni

PROTEİN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ BİLGİLER!

Protein hayatınızı devam ettirmeniz için önemlidir!

Protein, vücuttaki her organ, doku ve hücrenin temel ögesidir. Protein yediğimiz zaman, vücudumuz onu hayatın temel taşı olan amino asitlere parçalıyor. Amino asitler aynı zamanda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm diğer proteinlerin yapımından sorumludur. Bu bir kesintisiz döngüdür ve bu yüzden vücudumuz her gün protein ister. Lisedeki biyoloji dersinden uzun zaman geçmişse ve bunlar size karmaşık geliyorsa proteini farklı Lego parçalarından yapılmış bir bina olarak düşünün. Bu bina yıkıldığında parçalarını başka şeyler inşa etmek için kullanabilirsiniz. Vücudunuz da bu süreçte aynı şeyi yediğiniz proteinlerdeki amino asitlerle yapıyor.

Her protein aynı değil!

Farklı protein kaynakları farklı amino asitlerden oluşur. Vücudumuzun kendi başına üretemediği proteinlere tam proteinler denir ve bunlar sadece hayvan kaynaklı besinlerden alınır.Et, balık, süt, yumurta, peynir, tam protein kaynaklarıdır. Fasulye ve pirinç gibi tam olmayan proteinler, vücudun ihtiyaç duyduğu temel amino asitlere daha az oranda sahiptirler. Yine de tam olmayan proteinleri, vücudun istediği tüm temel amino asitleri karşılayacak şekilde bir araya getirebilirsiniz.

Günlük protein ihtiyacı

Protein için önerilen günlük tüketim miktarı, 19-70+ yaş aralığındaki kadınları için 46 gram, 10-70+ yaş aralığındaki erkekler içinse 56 gramdır. Bu, günlük kalori ihtiyacınızın %10-35’ine eşittir. Günlük ihtiyacınız olan proteini almanız, vücudunuzun daha verimli çalışmasını sağlayacak ve sizi zinde tutacaktır.

Vücudunuz için birçok faydası var!
Proteinler, vücudun mikroplarla savaşmasına yardım eder. Hücreleri onarır ve yeniler. Hücre içindeki ve dışındaki sıvıların dengede tutulmasını sağlar ve enfeksiyonlarla savaşmakla görevli antikorlar üretir.